Můj život s asistencí

Publikováno: 18.9.2018 Autor(ka): Lidmila Krejčí

Dne 18.9.2018 naši školu navštívili Kuba Neubert se svým asistentem Ondrou a Milli Neubert Janatkovou, aby nám všem ukázali a nastínili, jaký je život lidí s postižením a jaký je život s nimi. Seznámili nás nejen s finanční situací, se kterou se hendikepovaní u nás potýkají, ale také s dalšími situacemi, které během svého dne a života musí řešit. 

  Společně jsme se podívali na dokument o Kubově životě s asistencí.  Žáci si měli také možnost vyzkoušet jízdu na káře (jak se mezi lidmi s postižením říká vozíku) a zeptali se na spoustu otázek, která je během filmu napadla. Byl to pro nás dnes opravdu silný zážitek. 

Moc Kubovi a Milli děkujeme za opravdu silný zážitek a přejeme jim hlavně hodně zdraví, síly a ať se jim splní vše, co si v životě přejí.

                                                                                                           Lidmila Bartáková

Zde jsou reakce některých žáků z osmé třídy:

"Strašně obdivuju Kubu v tom, jak to všechno zvládá jak psychicky, tak fyzicky. Obdivuju i Milli, jak to zvládá. Všem a hlavně Kubovi přeju hodně úspěchů a ať se jim daří. Doufám, že jim jednou taky budu moct pomoci a že budou v pořádku a ve zdraví žít dál. Beseda mě dokonce i dojala a je mi Kuby líto a má můj vělký obdiv za to, jak to zvládá a že o tom dokáže mluvit."

"Bylo mi ho na jednu stranu líto, na druhou ho obdivuji, jak to zvládá. Má chuť do života. Chce založit rodinu. Asi bych nechtěla být na vozíku i když si to chtěli zkusit všichni a chtěli tam jít. Já taky jsem na tom vozíku chtěla jezdit, ale uvědomila jsem si, jak je ten pohyb super. A vážím si toho, že jsem zdravá. Bylo to velmi zajímavé a poučné. Určitě bych chtěla víc takových přednášek. Děkuji."

"Přišlo mi zajímavé, že i když má tělesné postižení, tak přemýšlí a normálně se i chová. Líbilo se mi, že jsme si mohli půjčit vozík."

"Mně se líbilo, jak měl toho asistenta. A taky ta paní je dobrá, že i když je takhle ochrnutý, tak že s ním tak dlouho vydržela a že si ho vzala za muže."

"Mně přišlo zajímavé to, že se nestyděl povídat o tom postižení. Líbil se mi ten film."

"Líbilo se mi asi vše. Bylo to velmi zajímavé, trochu smutné, ale to je život. Více takových přednášek."

"Nejvíc se mi líbilo, jak vyprávěl, jaký to na tom vozíku je a líbil se mi film. A líbilo se mi, jak jsme jeli na vozíkách."

"Seznámili jsme se s člověkem, kterej je jinej a pochopili jsme, když je člověk trochu jinej, tak i přesto je chytrý a inteligentní + kamarádský a hodný."